Pravěk

PRAVĚK

Podzim 1987 v kabinetu hudební výchovy základní školy v Plané Na valech se potkali Jirka a Pepík. "Čau vole, ty prej hraješ na kytaru, pojď si něco zahrát" - a hráli Katapult (V dáli někde svítá) a Baladu pro Banditu (Zabili, zabili). A bylo jasno - začala doba mejdanů, kde se hodně hrálo a zpívalo.

Druhý duben 1988 - po celodenním náročném 35 kilometrovém sjezdu horního toku Mže - v sále hospody v Ostrově u Stříbra proběhl nultý country bál. Bez aparátů. Na popud všech přítomných (bez hudebních nástrojů) vylezlo pár hrdinů podpořených celodenním doplňováním tekutin na kánoích na podium a spustilo na své hudební nástroje (dvě kytary, housle a kontrabas) parodii na country. A bylo zaděláno. V Ostrově proběhly další tři country bály - již s aparaturou (co kdo přinesl - no hrálo to - ☺ alespoň nahlas). Lidičky tančili, pili a bavili se. Na tom třetím s námi hrál na čelo Michal Pavlík, který po získání bohatých zkušeností od nás všech odešel posléze do Čechomoru. Dobře udělal. Ostrov byl již malý a tak jsme se s country bály přesunuli do Vranova, kde byl sál pro 200 lidí. Zde nám nabídl spolupráci zvukař Zdeněk a najednou to hrálo. Učili jsme lidičky country tance, proběhla řada soutěží, vystoupení indiánů,..... Po čtyřech bálech byl malý i vranovský sál. Začala slavná éra pravidelných jarních a podzimních - beznadějně vyprodaných - country bálů ve stříbrském kulturním domě. 

První sestava: Jirka Bohuslav, Pepík Kožnar, Jitka Wailgunyová (fidle), Zdeněk Lokajíček (kontrabas). 

Další členové v dlouhé historii naší skupiny: Vašek Vostřez - banjo, Zdeněk Kropáč - flétna, Eva Smrčková - fidle, Petra Holečková - zpěv, Honza Souček - banjo, dobro, Pavel Jarý - banjo, Jeron - banjo.

1998 - natočeno první CD ve studiu Fialka ve Stříbře

 

Kromě country bálů po celém kraji jsme se účastnili řady přehlídek - v prvním ročníku Nýřanského festivalu jsme v kategorii amatérských skupin zvítězili. Většinou jsme však hráli na přehlídkách nesoutěžních. Další naší aktivitou byla vystoupení v době adventu. Do nedávné doby jsme vystupovali s vánočními písněmi, spirituály a klasickými vánočními písněmi starých mistrů v kostelech a hudebních síních celého kraje. Největším zážitkem byly koncerty v Kladrubské katedrále. 

V devadesátých letech vznikl v Tachově náš Fanklub, jehož prezidentem se stal    

ing. Miroslav Uhlík.